Nowenna pompejańska – Jak odmawiać krok po kroku

Nowenna pompejańska tekst

Pobierz wersję PDF do druku - razem z pomocnym kalendarzykiem

Nowenna pompejańska w formacie PDF do łatwego wydruku

Pobierz Nowenna pompejańska – Jak odmawiać krok po kroku PDF do druku

Nowenna pompejańska uchodzi za jedną z najskuteczniejszych modlitw, która pomimo tego, że wymaga najwięcej czasu i poświęcenia, wciąż zyskuje na popularności. Napisana została przez bł. Bartolo Longo, który zbudował w Pompejach sanktuarium ku czci Królowej Różańca Świętego oraz inne dzieła miłosierdzia.

Matka Boska wielokrotnie podczas objawień wskazywała, iż Różaniec powinien być bardzo ważną modlitwą dla każdego katolika. Powtórzyła to na przykład w XIX wieku podczas objawień w polskim Gietrzwałdzie.

Życzę sobie, abyście codziennie odmawiali różaniec.

Matka Boska podczas objawień w Gietrzwałdzie

Historia powstania Nowenny

W 1879 roku Bartolo Longo zachorował śmiertelnie na dur brzuszny, poprosił więc o obraz Matki Boskiej Pompejańskiej, do której się modlił i napisał nowennę błagalną. Wyzdrowiał dziewiątego dnia, po czym napisał drugą nowennę, dziękczynną.

W 1884 roku Fortunatina Agrelli otrzymała cud uzdrowienia za sprawą tej modlitwy. Od 19 roku życia miała silne napady padaczki, których nie potrafiono opanować. Po uzyskaniu medalika oraz tej nowenny zaczęła się modlić. Po kilku dniach objawiła się jej Maryja z obietnicą, że zostanie uzdrowiona jeśli odmówi 3 nowenny błagalne i 3 dziękczynne. Otrzymała również obietnice, że każdy, kto będzie się modlił w ten sposób, otrzyma każdą łaskę. Dlatego nazywana jest “nowenną nie do odparcia”.

Jak odmawiać Nowennę pompejańską? Instrukcja krok po kroku

Zanim zaczniesz

Po pierwsze nie należy być przerażonym tej modlitwy. W końcu to “tylko” Różaniec. 😊

Ale trzeba się do tego zadania troszkę przygotować organizacyjnie. Oto pomocna lista co warto mieć:

 • Miej ze sobą normalny różaniec, taki sam jak do odmawiania tradycyjnego różańca.
 • Przygotuj notatnik, kalendarzyk, który pomoże Ci śledzić postępy w odmawianiu, tak aby się nie pogubić (gotowy kalendarzyk odmawiania przygotowaliśmy dla Ciebie w plik PDF, który możesz pobrać powyżej). Możesz też skorzystać z gotowej aplikacji na smartfony z Androidem.
 • Miej również rozpiskę wszystkich części różańca z tajemnicami i owocami, tak aby móc jest poprawnie wymawiać. Gotową instrukcję do pobrania znajdziesz w naszej instrukcji do Różańca krok po kroku.

Zasady:

 • Jak już zdecydujesz się odmawiać Nowennę to powziąć postanowienie, iż jak się ją zacznie to się ją skończy.
 • Odmawiamy 3 nowenny błagalne, czyli 3 x 9 dni = 27 dni + 3 nowenny dziękczynne 3 x 9 dni = 27 dni.
 • Codziennie należy odmawiać cały różaniec, czyli wszystkie 3 części: radosną, bolesną i chwalebną. W sumie 15 dziesiątków. (Tajemnice światła nie są obowiązkowe, a w związku z faktem, iż zostały one poczynione w XXI, nigdy nie były w zamyśle twórcy tej modlitwy)
 • Wybieramy sobie jedną, konkretną i ważną intencję i przez cały okres trwania, każdego dnia modlimy się w tej jednej intencji.
 • Modlimy się pobożnie, z uwagę, w skupieniu. Nie możemy tego czynić byle jak, byle szybciej. Najlepiej mieć przed sobą wydrukowaną listę modlitw (Wierzę w Boga, Ojcze Nasz, Zdrowaś Maryjo, itd.), aby śledzić wzrokiem tekst, wtedy nasz umysł “nie odpłynie”.
 • Danego dnia nie trzeba wszystkich 3 tajemnic różańca odmawiać jedna po drugiej. Można podzielić sobie cały dzień na 3 części, rano, południe i wieczór, i w ten sposób rozłożyć odmawianie tajemnic na różne pory.

Pełna instrukcja krok po kroku

 • Znak krzyża. Każdy dzień modlitwy rozpocznij od znaku krzyża.
 • Wypowiadamy naszą intencję. Robimy to przed każdą częścią różańca (radosną, bolesną i chwalebną).
 • Mówimy “Ten Różaniec odmawiam na Twoją cześć Królowo Różańca Świętego”.
 • Odmawiamy modlitwy na rozpoczęcie Różańca: Wierzę w Boga…, Ojcze nasz…, Zdrowaś Maryjo… (3 razy), Chwała Ojcu… (robimy to tylko raz, przed pierwszą tajemnicą, nie musimy powtarzać tych modlitw przed każdą z nich).
 • Odmawiamy wszystkie 3 części różańca, czyli 3 x 5 = 15 dziesiątek. I tak jak napisane jest w zasadach powyżej, możemy odmawiać każdą z części o różnych porach dnia. Nie trzeba za jednym razem. Nie chodzi tylko o to, aby odmówić dziesiątki różańca, ale także wypowiedzieć po kolei wszystkie tajemnice i ich owoce dla każdej części różańca.
 • Modlitwa błagalna lub dziękczynna, w zależności od tego, którą część Nowenny właśnie odmówiliśmy (teksty poniżej).
 • Pod Twoją obronę…
 • “Królowo Różańca Świętego, módl się za nami!” – powtarzamy 3 razy.
 • Znak krzyża.

Niezbędne modlitwy

Modlitwa błagalna

Pomnij, o miłosierna Panno Różańcowa z Pompejów, jako nigdy jeszcze nie słyszano, aby ktokolwiek z czcicieli Twoich, z Różańcem Twoim, pomocy Twej wzywający, miał być przez Ciebie opuszczony. Ach, nie gardź prośbą moją, o Matko Słowa Przedwiecznego, ale przez święty Twój Różaniec i przez upodobanie, jakie okazujesz dla Twej świątyni w Pompejach, wysłuchaj mnie dobrotliwie. Amen.

Modlitwa dziękczynna

Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

Nowenna pompejańska online na YouTube – wersja “szybka” z lektorem

UWAGA. Traktuj określenie “szybka” z ostrożnością. Można się modlić szybko, lecz nie może to być tzw. “na odczep się”. Musimy pamiętać, iż modlitwa to rozmowa z Bogiem dlatego należy, niezależnie od szybkości, poprawnie wymawiać wszystkie słowa jak i mieć świadomość tego co mówimy. Nasz mózg nie powinien odpływać w nieznane.

Część błagalna

Część dziękczynna

Objaśnienie Nowenny w postaci video

Szybkie pytania i krótkie odpowiedzi

Co to jest Nowenna pompejańska?

Jest to modlitwa trwająca 54 dni, gdzie każdego dnia odmawiamy pełny różaniec, czyli wszystkie 15 dziesiątków różańca. Celem tej długiej modlitwy jest wyproszenie pomocy w postaci uzyskanych łask.

Dlaczego Nowenna pompejańska trwa 54 dni?

Jest to wynik objawienia Matki Boskiej dla chorej Fortunaty Agrelli. Według jej relacji Matka Boska wyraźnie wskazała, aby dziewczyna modliła się przez 54 dni. 27 dni błagać o uzdrowienie z choroby, a następne 27 dni dziękować za ozdrowienie.

Po łacinie nowenna znaczy “dziewięć”. I tak też tradycyjne nowenny tyle trwają. W pompejańskiej mamy jak gdyby 6 nowenn po 9 dni każda.

Skąd się wzięła Nowenna Pompejańska?

Nowenna ta jest wyrazem czci do Matki Boskiej i jej siły błagalnej u naszego Pana. Różaniec od wieków był bardzo ważnym atrybutem modlitewnym szczególnie ulubionym przez Matkę Boską co dawała do zrozumienia w różnych objawieniach. Ukoronowaniem znaczenia i potęgi modlitwy różańcowej jest stworzona przez Bartolo Longo Nowenna pompejańska.

Przez ile dni należy odmawiać Nowennę?

Przez 54 dni. 27 dni część błagalną + 27 dni część dziękczynną.

Kiedy najlepiej zacząć odmawianie Nowenny pompejańskiej?

Kiedy chcesz, kiedy masz potrzebę. Byle tylko chęć rozpoczęcia była na tyle silna, aby wytrwać do pełnego ukończenia tej modlitwy. A tak naprawdę dzień rozpoczęcia jest dowolny, jednak wielu wiernych wybiera ten dzień tak, by ostatni (54) wypadł w jakieś święto, bądź wspomnienie Maryjne.

Dlaczego Nowenna Pompejańska nie działa?

Modlitwa to nie czary, to nie bajka, a tym bardziej nie magia. Modlitwa to prośba, a nie rozkaz. To my mamy być posłuszni Bogu, a nie On ma “w podskokach” wykonywać nasze rozkazy. Należy pamiętać, iż w przeciwieństwie do nas, nie ma żadnych ograniczeń, ani czasowych, ani materialnych, ani żadnych innych. Dlatego jego mądrość i miłosierdzie jest nieskończone, a co za tym nigdy nie będzie w pełni poznane przez człowieka na Ziemi. Kluczem jest niezłomna wiara i wytrwałość w modlitwie.

Czy jest jakaś aplikacja na telefon, która pomaga w odmawianiu?

Tak. Jest kilka aplikacji. Jedną z popularniejszych jest aplikacja, która również pomaga w odmawianiu różańca. Dla telefonów z systemem Android dostępna jest pod tym linkiem.

Na koniec

Każdy z nas doświadcza w swoim życiu trudnych momentów. W takich chwilach często czujemy się bezradni i samotni. Warto wtedy swoje problemy zawierzyć Matce Boskiej, odmawiając Nowennę pompejańską lub Litanię do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Pomocna może okazać się również Litania do Św. Michała Archanioła. Nowenny odmawia się zazwyczaj przez dziewięć dni (łac. noven oznacza dziewięć). Nowenna pompejańska jest pod tym względem wyjątkowa, ponieważ składa się w sumie z sześciu nowenn: trzech błagalnych i trzech dziękczynnych. Całą modlitwę należy więc kontynuować przynajmniej przez pięćdziesiąt cztery dni. W tym czasie codziennie odmawia się trzy części różańca, czyli piętnaście tajemnic. A jeżeli czujesz, że coś siedzi Ci na duszy, warto iść do spowiedzi, oczyścić się przed spowiednikiem, aby dalej żyć w wierze katolickiej i iść w kierunku zbawienia.

Dodaj komentarz