Spowiedź powszechna, czyli Confiteor

Spowiedź powszechna Confiteor

Pobierz wersję PDF do druku

Spowiedź powszechna, Confiteor w formacie PDF do łatwego wydruku

Pobierz Spowiedź powszechna, czyli Confiteor PDF do druku

Jak już wspomnieliśmy w artykule głównym dotyczącym spowiedzi, występują dwa rodzaje tejże. Spowiedź powszechna występuje podczas Mszy Świętej, gdzie ksiądz i wierni wymawiają słowa modlitwy.

Modlitwa „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu …”, lub z łaciny Confiteor, jest modlitwą wypowiadaną podczas Mszy Świętej. W zależności od rytu, formy Mszy przez kapłana, ministrantów i wiernych, w różnych układach.

Początkiem dobrych czynów jest wyznanie złych.

św. Augustyn

Kwestie podstawowe

Co to jest spowiedź powszechna?

Jest to akt pokuty odmawiany podczas Mszy Świętej. Czyni się to za pomocą modlitwy „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu …”, czyli Confiteor.

Jaka jest różnica pomiędzy spowiedzią indywidualną, a powszechną?

Jest kilka różnic:

  • Spowiedź indywidualna jest spowiedzią, gdzie grzechy wyznawane są przez wiernego w obecności kapłana, bez udziału osób trzecich. Taka spowiedź jest tajna. Ksiądz jest zobowiązany do tajemnicy pod groźbą ekskomuniki.
  • Spowiedź powszechna odbywa się podczas Mszy Św. Odmawia się wspólnie modlitwę „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu. Wyznanie grzechów jest ogólne, nikt nie wyjawia swoich grzechów.
  • Spowiedź powszechna też jest ważna
  • spowiedź powszechna NIE może zastąpić spowiedzi indywidualnej, głównie ze względu na ciężar grzechów, jakich dotyczy. Powszechna dotyczy jedynie grzechów lekkich, czyli powszednich.
  • Spowiedź indywidualna jest niezbędna do uzyskania całkowitego rozgrzeszenia (więcej Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 960 http://www.intratext.com/IXT/POL0025/_P2L.HTM

Tekst spowiedzi powszechnej zreformowanej (posoborowej)

Odmawiana wspólnie przez kapłana (skierowanego przodem do wiernych, a tyłem do ołtarza) oraz wiernych w Mszy Novus Ordo, czyli w Nowej Mszy wprowadzonej po Soborze Watykańskim II (nazywana też Mszą posoborową). Czy odprawianą zaledwie od kilkudziesięciu lat. Msza ta jest obecnie standardową Mszą w większości kościołów.

Tekst modlitwy:

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry,
że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem:
moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina.
Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę,
wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry,
o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego. Amen.

Klasyczny tekst spowiedzi powszechnej według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego (przedsoborowej)

Jedna z modlitw odmawiana po łacinie u stopni ołtarza. Odmawiana 2 razy. Raz przez księdza (w trakcie jej odmawiania kapłan jest głęboko pochylony w stronę ołtarza, tyłem do wiernych). Drugi raz odmawiana przez ministrantów. (w niektórych parafiach, przyjęło się, odmawianie 3 raz przed komunią wiernych, razem przez ministrantów i wiernych na głos).

Wbrew temu co niektórzy mogą sądzić, modlitwa ta, jak i Msza przedsoborowa (trydencka), jest nadal obowiązującą, a dzięki papieżowi Piusowi V nie da się jej odwołać. Chociaż motu proprio „Traditionis Custodes” papieża Franciszka (https://www.vatican.va/content/francesco/en/motu_proprio/documents/20210716-motu-proprio-traditionis-custodes.html) bardzo ogranicza jej odprawianie przez księży parafialnych.

Tekst modlitwy „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu” po polsku (odmawianej przez ministrantów i wiernych)

Spowiadam się Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, świętemu Michałowi Archaniołowi, świętemu Janowi Chrzcicielowi, świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi, wszystkim Świętym i tobie Ojcze, żem zgrzeszył bardzo, myślą, mową i uczynkiem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, świętego Michała Archanioła, świętego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła, wszystkich świętych, i ciebie, Ojcze, o modlitwę do Pana Boga naszego.

Tekst modlitwy „Spowiadam się Bogu Wszechmogącemu” po łacinie (odmawianej przez ministrantów i wiernych)

Confiteor Deo omnipotenti, beatæ Mariæ semper Virgini, beato Michaeli Archangelo, beato Ioanni Baptistæ, sanctis Apostolis Petro et Paulo, omnibus Sanctis, et tibi, Pater, quia peccavi nimis cogitatione, verbo et opere: mea culpa, mea culpa, mea maxima culpa. Ideo precor beatam Mariam semper Virginem, beatum Michaelem Archangelum, beatum Ioannem Baptistam, sanctos Apostolos Petrum et Paulum, omnes Sanctos, et te, Pater, orare pro me ad Dominum, Deum nostrum.

Wersja, którą odmawia kapłan

Podczas gdy ministranci z wiernymi używają formy:
„et tibi, pater” („i tobie, ojcze”) oraz „et te, pater” („i ciebie, ojcze”).

Kapłan u stóp ołtarza mówi:
„et vobis, fratres” („i wam, bracia”) oraz „et vos, fratres” („i was, bracia”)

Różnica pomiędzy wersją zreformowaną i klasyczną

Czy wychwycili Państwo różnice pomiędzy przedstawionymi powyżej wersjami?

Wersja zreformowanaWersja klasyczna
Spowiadam się Bogu wszechmogącemu i wam, bracia i siostry, że bardzo zgrzeszyłem myślą, mową, uczynkiem i zaniedbaniem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję, zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i Świętych, i was, bracia i siostry, o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego. Amen.Spowiadam się Bogu wszechmogącemu, Najświętszej Maryi zawsze Dziewicy, świętemu Michałowi Archaniołowi, świętemu Janowi Chrzcicielowi, świętym Apostołom Piotrowi i Pawłowi, wszystkim Świętym i tobie Ojcze, żem zgrzeszył bardzo, myślą, mową i uczynkiem: moja wina, moja wina, moja bardzo wielka wina. Przeto błagam Najświętszą Maryję zawsze Dziewicę, świętego Michała Archanioła, świętego Jana Chrzciciela, świętych Apostołów Piotra i Pawła, wszystkich świętych, i ciebie, Ojcze, o modlitwę do Pana Boga naszego.  

Wersja recytowana online na YouTube

Źródła wiedzy dodatkowej:

Missale Romanum (Mszał rzymski) – https://media.musicasacra.com/pdf/missale62.pdf

ORDO MISSAE Stałe części Mszy Świętej według nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego http://sanctus.pl/index.php?grupa=116&podgrupa=117

Nadzwyczajna forma rytu rzymskiego: https://pl.wikipedia.org/wiki/Nadzwyczajna_forma_rytu_rzymskiego

Zwyczajna forma rytu rzymskiego, zreformowana: https://pl.wikipedia.org/wiki/Zwyczajna_forma_rytu_rzymskiego

Dodaj komentarz